WDR(WIDE DYNAMIC RANGE) چیست؟

WDR(WIDE DYNAMIC RANGE) چیست؟

زمانیکه در نظر داریم از یک محدوده بزرگ محافظت کنیم،باید سیستم امنیتی خوب و با کیفیتی برای خود فراهم نماییم.به عقیده ی بسیاری از کارشناسان فعال در زمینه تجهیزات حفاظتی،دوربین های مداربسته محور اصلی و مرکزی هر سیستم امنیتی هستند.

آنها چشم هایی هستند که در هر گوشه ای امکانات و دارایی های ما را کنترل میکنند و به ما کمک می کنند تا نفوذها و سایر خطرات احتمالی را به موقع تشخیص دهیم.

در عین حال دوربین های مداربسته ما باید به روز بوده و مطابق با آخرین پیشرفت های فناوری باشند.در این مطلب یکی از جالب ترین فناوری های نظارت تصویری یعنی WDR را که در برند های مطرح دنیا از جمله داهوا استفاده شده است را معرفی خواهیم کرد.

WDR چیست؟

WDR  مخفف  Wide Dynamic Range است.این فناوری در برخی از دوربین های مداربسته استفاده می شود و از کور شدن چشم دوربین (زمانی که در معرض نور شدید قرار میگیرد ) جلوگیری میکند.با استفاده از فناوری WDR،از به وجود آمدن مناطق تاریک و روشن در تصویر جلوگیری می کند(برای مثال زمانی که دوربین رو به نور نصب شده است یا زمانی که نور چراغ های خودرو مستقیم رو به دوربین قرار میگیرد) که در چنین شرایطی با دوربین های معمولی تصویر واضحی نخواهیم داشت.به لطف این فناوری تعادل بین روشنایی و تاریکی حفظ می شود باعث بهبود کیفیت و یکنواختی تصویر میشود.

نمونه از کاربرد WDR را در تصویر زیر میبینیم.وقتی تصویر از فضای تریک داخلی به سمت پنجره ی محیط خارجی نصب می شود اگر از دوربین معمولی و بدون WDR استفاده کنیم قسمتی از تصویر خیلی تاریک و قسمتی دیگر خیلی روشن خوهد بود که نقص امنیتی محسوب میشود.با استفاده از WDR ما تصویر یکنواخت ،روشن و بدون افت تصویر در تمامی نواحی تحت نظارت را خواهیم داشت.

WDR چگونه کار می کند؟

با استفاده از فناوری WDR ، لنز دوربین از سرعت شاتر متفاوتی استفاده می کند تا در برخی از مناطق از نور بیشتر و در برخی مناطق نور کمتری دریافت کند.سنسور نور ورودی را کنترل و یاعث می شوند تصویر یکنواختی داشته باشیم. • در نواحی روشن ترسرعت شاتر بالاتر است بنابراین سنسور مدت زمان کمتری در معرض نور قرار میگیرد. • در نواحی تاریک سرعت شاتر کندتر است و باعث می شود سنسور برای مدت زمان بیشتری نور بیشتری بگیرد. هر دو تصویر برای بدست آوردن تصویر نهایی با نورپردازی معادل ترکیب می شوند.

اگر دوربینی داشته باشیم که از داخل ساختمان و از طریق پنجره در حال نظارت بر محیط است ، نواحی دورتر از شیشه روشن تر به نظر می رسند ، در حالی که قسمت های نزدیکتر و داخلی تاریک تر به نظر می رسند.به لطف فناوری WDR با قرار دوربین در معرض نور زیاد تصویر واضح و متعادلی خواهیم داشت. نمونه های از کاربرد های WDR در شرایطی که میخواهیم کیفیت تصویر خوبی داشته باشیم بهصورت زیر است: • هنگامی که میخواهیم دوربین را از داخل ساختمان رو به بیرون نصب کنیم(راهروها،پارکینگ ها و..) که نور مستقیم آفتاب رو به لنز دوربین است. • فضاهایی که مجبوریم دوربین را در نقطه ای نصب کنیم که بازتاب نور زیاد است. در این مناطق اگر از دوربین های معمولی استفاده کنیم برخی ازنواحیخیلی روشن و برخی از نواحی خیلی تاریک خواهند بود و ما نمی توانیم نظارت کامل و امنیت صددرصدی داشته باشیم. دوربین های قدیمی تر این فاوری را ساپور نمیکنند و برای رفع این نقص امنیتی با سیستم نظارت تصویری خود را به روز نماییم.

WDR واقعی و سخت افزاری و WDR نرم افزاری(DWDR)

در انتخاب و خرید دوربین مداربسته با فناوری WDR باید حساسیت به خرج داده و مراقب باشیم.جدا از تفاوت موجود در برند و مدل دوربین،دو فناوری WDR وجود دارد: WDR واقعی و WDR دیجیتالی و نرم افزاری (DWDR) WDR واقعی از روش ترکیب سرعت های مختلف شاتر برای بهبود تصویر استفاده می کند درحالی که DWDR یا WDR دیجیتالی این کار را به صورت نرم افزاری این کار را انجام میدهد.

دوربین های دارای WDR واقعی دو تصویر را با نوردهی و سرعت شاتر متفاوت ضبط می کنند و آنها را در تصویر سوم ادغام می کنند ، شدت نور را جبران می کنند تا به نتیجه مطلوب از نظر روشنایی تصویر برسند. این فرایند در DWDR با پردازش نرم افزاری جایگزین می شود. در اینجا ، یک تصویر واحد ساخته می شود که به صورت دیجیتالی و خودکار رتوش می شود.

دوربین های با WDR واقعی برای رسیدن به نتیجه نهایی 60 فریم در ثانیه ضبط می کنند. برای انجام این کار ، آنها به ظرفیت بیشتری برای پردازش تصویر نیاز دارند. بنابراین ، دوربین های با WDR واقعی گرچه گران ترند اما به نتایج بهتری ارائه میدهند.  


 

 

دیدگاه خود را بنویسید

نظرات کاربران

۱
۵
۰ ٪
۴
۰ ٪
۳
۰ ٪
۲
۰ ٪
۱
۰ ٪
عباس قاسمی
عباس قاسمی
۱۴۰۰-۰۹-۰۱ ۰۶:۳۶

ممنون مطلب جالبی بود