تفاوت میان سوئیچ های Nexus و Catalyst

تفاوت میان سوئیچ های Nexus و Catalyst

درباره سوئیچ های سیسکو:

کمپانی سیسکو همواره طیف وسیعی از سوئیچ های مختلف اعم از ماژولار و ثابت را تولید می کند. این تنوع در تولید سبب می شود تا شما بتوانید مطابق با نیازمندی های شرکت خود سوئیچ مورد نیاز خود را خریداری نمایید. به طور کلی استفاده از سوئیچ های شبکه مناسب می تواند فعالیت های تجاری شما را گسترش دهد و بتوانید همسو با گسترش فناوری اطلاعات پیشرفت نمایید.

در میان انواع سوئیچ ها, سوئیچ های Nexus و Catalyst از همه محبوب تر هستند. سوئیچ های نکسوس سیسکو راه حل انعطاف پذیر و غنی از ویژگی های مختلف را جهت یکپارچه سازی و سهولت استفاده فراهم می کنند. همچنین سوئیچ های کاتالیست سیسکو نیز امکان ایجاد ترافیک بهتری را فراهم می کند.

امروزه استفاده از سوئیچ های سری کاتالیست در دیتا سنترها بسیار رواج دارد به طوری که اکثر شرکت ها اعم از بزرگ و کوچک از این سری از سوئیچ های سیسکو جهت ارتقای کسب و کار خود استفاده می کنند.

حال برای پاسخ به این سوال که کدام بهتر است و یا اینکه چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند اجازه دهید تا با مطالعه ادامه مطلب به سوالات خود پاسخ دهیم.

سوئیچ های نکسوس سیسکو:

سوئیچ های سیسکو نکسوس برای اولین بار در سال 2008 رونمایی شد تا دسترسی همه سرورها به منابع ذخیره سازی و شبکه فراهم شود.از طرف دیگر، این سوئیچ ها به رفع نیاز شبکه های محاسباتی یا ذخیره موازی کمک کرده اند. امروزه، سوئیچ های Nexus از NX-OS به عنوان سیستم عامل خود استفاده می کنند.اینها در داشتن یک بستر مرکز داده با بسته های نرم افزاری ماژولار عملکرد خوبی دارند. همچنین این سیستم عامل برای اجرا در دیتاسنترهای حساسی مناسب است که تحمل خطا و قابلیت اطمینان در آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردارند.

سوئیچ های کاتالیست سیسکو:

سوئیچ های Cisco Catalyst انواع کنترل کننده های بی سیم، سوئیچ های شبکه و نقاط دسترسی بی سیم را ارائه می دهد. این سوئیچ های شبکه از IOS به عنوان سیستم عامل خود استفاده می کنند. برای شروع به یک کد عبور یا ترکیبی از رمز ورود و جزئیات نام کاربری نیاز دارید. این سوئیچ ها برای شبکه های سازمانی که به تعداد زیادی دستگاه شبکه نیاز دارند و زمان و سرعت کار اهمیت زیادی دارد، بسیار مناسب هستند.

تفاوت میان سوئیچ های Nexus و Catalyst:

سوئیچ های Cisco Nexus اغلب نیاز به نگهداری بیشتری نسبت به سوئیچ های Catalyst و برخی دیگر از محصولات Cisco دارند. شاید دلیل آن استفاده از NX-OS به عنوان سیستم عامل است که بروزرسانی و نگهداری آن دشوار است. گرچه مطمئناً این سوئیچ ها قدرتمند هستند و از بسیاری جهات می توان از آنها استفاده کرد ، اما بدون راهنمایی و دانش متخصص، راه اندازی سوئیچ های Nexus دشوار است. این در حالی است که استفاده از سویئچ های سری کاتالیست به دلیل سیستم عامل IOS آسان تر می باشد.

سوئیچ های سیسکو نکسوس به دلیل عملکرد، تراکم بالا و ارسال سریع بسته، در دسترس بودن و انعطاف پذیری شناخته می شوند. توابع مرکز داده بسیار کمی (به عنوان مثال سرویس های ابری ، مجازی سازی و غیره) وجود دارد که سوئیچ های Cisco Nexus نمی توانند پشتیبانی کنند.

سوئیچ های Cisco Catalyst دارای انواع سخت افزار مقاوم و قابل انعطاف هستند. کاربران نهایی آنها را به راحتی پیکربندی می کنند. علاوه بر این، سوئیچ های Catalyst کاملاً از VLAN پشتیبانی می کنند و نرم افزار آن برای اهداف مختلف قابل توسعه است.

هنگام انتخاب از میان سوئیچ های Cisco Catalyst و Nexus، باید چند محدودیت را در نظر گرفت.گرچه این سوئیچ ها قدرتمند هستند و از بسیاری جهات می توان از آنها استفاده کرد، اما بدون راهنمایی و دانش لازم راه اندازی سوییچ های Nexus دشوار است.

از لحاظ قیمتی با ورود به فاکتور بازگشت سرمایه، خرید سویچ های Nexus سیسکو امکان دسترسی به هزاران سرور را فراهم می کند ، که به نوبه خود تعداد قابل توجهی از ماشین های مجازی را برای استفاده در یک پورت ارائه می دهد. بنابراین در روی سوییچ های Nexus میزان بازگشت سرمایه خوبی است.

هنگامی که صحبت از ROI (بازگشت سرمایه) به میان می آید، سوئیچ های Cisco Catalyst معمولاً بیشتر دوام می آورند به طوری که می توان این سوئیچ ها را بدون آنکه از شبکه خارج کرد مدت زمان بیشتری استفاده کرد، که این عامل هزینه نگهداری را به شدت کاهش می دهد.

 

حال از میان این دو نوع سوئیچ سیسکو کدامیک را خریداری کنیم؟

به طور کلی انتخاب تجهیزات شبکه کاملاً به نیازهای شما بستگی دارد. ابتدا باید نیازهای خود را بشناسید سپس با توجه به بودجه در نظر گرفته شده خرید خود را انجام دهید.

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید